Kelly Family - Splněný sen

22. ledna 2009 v 10:42 | twiiity |  Články

Taaak prvý článok bude z časopisu Dívka. Je v češtine, tak sa vopred ospravedlňujem za prípadné nezvládnutie českého jazyka ;) Rok ani mesiac vydania článku bohužiaľ neviem, ale myslím, že dátumy nie sú až také podstatné, ide hlavne o obsah.


Dlouhé, rozpuštěné vlasy, svérázné oblečení, červené líce a široké úsměvy.. to jsou Kelly Family. Jejich příznivci se skládají z dětí, teenagerů, rockerů, fandů heavy metalu, babiček i punků. Kelly Family jdou za hlasem svého srdce a sdílejí se svými posluchači svou láskou a naprosté nadšení pro hudbu. Jsou víc než jen skupina - jsou rodina! A víš, jak to začalo?Irsko, konec minulého století. Dvakrát za sebou byla úroda brambor katastrofálně malá, lidé trpí, hladoví, umírají - zlepšení poměrů je v nedohlednu. Během několika málo let pomřel milion lidí, další miliony prchaly ze země a doufaly, že najdou lepší život v Americe.
Mezi nimi i malý hošík se svými rodiči a houslemi v ruce: Sean O´Kelley - praděd Kelly Family! Po několika týdenní přeplavbě na takzvané "Pohřební lodi" (mnoho vystěhovalců totiž nepřežilo úptrapy na cestě) se vylodil, tak jako většina irských vystěhovalců, v Bostonu (Massachusetts). Tam se po víc jak 70 letech narodili i nejmladší sourozenci Kelly Family! I když většina z nich vyrůstala ve Španělsku, koluje v Kellyovic žilách pravá irská krev, a ve svých srdcích se cítí být spojeni se svou irskou minulostí.


Teprve v polovině šedesátých let opustili Barbara a Dan Kellyovi, tanečnice a obchodník se starožitnostmi, se svými čtyřmi dětmi Ameriku a odjeli do Evropy. Usadili se v chudé končině jižního Španělska. Hlavní zábavou tamnějších obyvatel bylo zpívání a tanec na místní lidové melodie. Děti se učily tanci u své matky a hudbě u učitele v blízkém městě Tavaleře. Zpočátku hrály a zpívaly na domácích oslavách narozenin, na svatbách, později na festivalech ve městech. Jejich oblíbená zábava jim začala vydělávat peníze. Dan Kelly zanechal své profese obchodníka a začal s nimi zpívat. Do této činnosti se zapojila celá rodina, hudba se stala tou nejdůležitější součástí jejich života. V roce 1975 debutovali ve španělské televizi, projížděli celý stát a pořádali množství veřejných koncertů. První zájezd do Itálie v tomto roce zahájil jejich putování po ulicích a oslavách po Evropě.


Teprve v roce 1977 vstoupila rodina poprvé po víc jak sto letech opět do země svých predků. Několik měsíců žili v malém městečku Doolinu na západním irském pobřeží a téměř každý večer hráli v nejznámějším místním hostinci "McGavern". V té době sa ze jedné deštivé noci (5. prosince 1977) v obytném voze poblíž Dublinu narodil Michael Patrick Kelly. Všude kolem zuřila obrovská bouře, když matka Barbara dostala pordoní bolesti. Paddy se narodil dřív, než se dostavila porodní bába. A protože je jediným dítětem, které se narodilo v Irsku, dostal typické irské jméno - Patrick, zkráceně Paddy. Pak to mělo trvat ještě dalších skoro dvacet let, než se Kellyovic opět ocitli na irské púdě.
Tehdy ještě se skupinou spoluúčinkovali také starší sourozenci Paul a Caroline. Na scéně stávali rodiče celkem s devíti dětmi (šest se jich narodilo už ve Španělsku). A když se někdo Barbary ptal, jestli chce mít další děti, odpovídala přívětivě "ano". A aby to všem potvrdila, pojmenovala své další dítě "Maite", což je baskitský výraz, který znamená "vítané dítě". Svým osobním kouzlem dokáže Maite rozjasnit svět a přivést fanoušky k nadšení. Houpe se v taktu, víří svými vlasy a neúnavně tančí se svými sestrami Patricií a Barby.
Maite se narodila 4. 12. 1979 v Západním berlíně, Kellyovi se právě octili na vrcholu svého prvního úspěchu. Jejich "David´s Song (Who´ll Come With Me)", zpívaný Johnym, se stal prvním hitem skupiny, ve které ještě účinkovali jejich rodiče, a stali se slavnými. Neexistovala jediná TV show, ve které by Kellyovi neúčinkovali.
V roku 1980 dobyli Kelly Family holandské a belgické žebříčky. O dva roky později však byli jejich slibné vyhlídky rázem zmařeny, když jejich matka zemřela na rakovinu. Svými posledními slovy "Zpívejte dál!", ale předala svým dětem poselství, a tak roku 1983 začali opět cestovat. Zpívali na evropských ulicích. Jeden celý rok se zdrželi v Paříži, kde zpívali v metru. Pak odjeli do Anglie a koncertovali zase tam. Za nějakou dobu potom si zajeli do USA, kde zpívali na ulicích dvaceti států.
Roku 1986 se vrátili do Francie, a v roce 1987 do Německa. V těch několika letech hráli Kelly Family téměř ve všech evropských státech a žili v mnoha evropských zemích. Mladší sourozenci přicházeli na svět v různých končinách, a většina z nich umí plynně pět řečí. Každý z nich umí hrát na několik hudebních nástrojů a píše své vlastní songy. Zvláštností je, že žádné z nich se nenarodilo v létě, všichni v zimních měsících, jen Barby a Johny na jaře.


Po infarktu jejich otce v roce 1990 si sourozenci mezi sebe rozdělili všechny úlohy. V posledních osmi letech si vybudovali svou vlastní nahrávací společnost, a jejich příjmy se každoročně zdvojnásobovaly. Teď pořádají více jak 200 koncertů ročné, a jsou schopni vyprodat každou středoevropskou halu nebo stadion.
V únoru 1994 letěli najatým soukromým letadlem do Irska na své první vystoupení v největší irské zábavní show "The Late Late Show". Devět sourozenců tak využilo tuto příležitost k pouti po místech spojených s jejich osobní historií.
Clonou irského deště jeli nejdřív do městečka Corku. Pak pokračovali do Dublinu, kde se Kellyovi postavili s kytarou a harmonikou na ulici a zpívali chodcům. Jimmy měl k tomuto irskému hlavnímu městu zvláštní, zcela osobní vztah: jen pár let předtím si tady docela sám vydělával peníze na živobytí. V jeho dvaceti letech se mu totiž zprotivily pouliční koncerty a turné Kellyů a stalo se mu něco, co se u této rodiny stává velmi zřídka - přepadl ho pocit přetíženosti a svázanosti. "Chtěl jsem poznat, jak vypadá život tam venku, bez ochrany rodiny," říká. Po jedné hádce si sbalil kufry a harmoniku, a uprchl bez jakékoli hlubší úvahy do Dublinu, města, které sotva znal, a které pro něj přesto tolik znamenalo. "Už tehdy jsem miloval Irsko," dodává, "ale přesto se mi už po dvou dnech začalo stýskat." Chtěl však dokázat, že dovede stát na vlastních nohou. Podařilo se mu vydělat si nejen prostředky k životu, ale i k návratu do Kölnu. Po čtyŕech týdnech v Dublinu a kratší dovolené v irských horách se vrátil nazpátek: "Od té doby vím, kam přesně patřím - ke své rodině!"


Svůj třídenní výlet po Irsku zakončili Kellyovi stylově: nočním tancem na Cross-Road (křižovatce). "Otec nám často vyprávěl, že se ve starých dobách obyvatelstvo scházelo na těchto Cross-Roads, které byly mezi vesnicemi a osamělými dvory. Tam se bavili, oslavovali, popíjeli - a přirozeně taky zpívali a tančili. Později na nich pak vznikaly hospody," vypráví Paddy.
V Irsku se cítí Kellyovi stále víc doma. V červnu 1996 si zakoupili v hrabství Cork rozlehlou usedlost se třiceti pokoji. Tím nejdůležitějším je tam ale privátní pláž a přímý vstup k moŕi. Tak si tam mohou přicestovat třeba na lodi. Usedlost s krásným názem "Evergreen" je stará 250 let a je na jihu ostrova. Budovy jsou z typicky irské šedé břidlice. Po levé straně je tenisový kurt a plavecký bazén, za domem pak zeleninová zahrada - největší potěšení Patricie, a po pravé straně se nachází zřícenina hradu z 11. století. Tím se Kellyovim splnil jeden velký sen. Johny už kdysi tvrdil: "Nejkrásnějši by bylo, kdybychom mohli všichni žít na osamělém ostrově s lodí v přístavu a nahrávacím studiem v domě." A ikdyž se usadí na tomto zeleném ostrově, nechtějí Kelly Family rozhodně zanedbávat obec svých fanoušků.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hančaaa hančaaa | 24. února 2010 v 20:19 | Reagovat

devčaa ti bi si mala asi brat nejake lentilkyy kks...akoše newim čo tu pišeš thake hovadiny mma kamošku aa ta s paddym maa už toho vela za sebou nee jak tyy :D  :-D  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama